27.01.2020r. w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny „Strach ma wielkie oczy”, w którym poruszane były problemy przemocy, agresji oraz prześladowania - zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży. Przemoc psychiczna i fizyczna jest szczególnie groźna: powoduje efekt domina, przez co często współwinni są także ci , którzy nie zgadzają się na nią, jednak nie reagują. Oprawcy czują się dzięki temu bezkarni a osoby prześladowane nie wiedzą jak zmierzyć się z problemem. Aby uporać się z trudną sytuacją dzieci i młodzież często sięgają po używki. Zabawowa forma przedstawienia poruszyła i dogłębnie przedstawiła omawiany problem.Dziękujemy Grupie T z Torunia za mile i pouczająco spędzony czas.
Spektakl profilaktyczny
Sukces naszego ucznia.
W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Przyrodniczym Konkursie Plastycznym pt. „Moja natura” organizowanym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. Celem konkursu było podniesienie poziomu świadomości przyrodniczej i ekologicznej dzieci, oraz upowszechnienie wiedzy na temat obszarów Natura 2000 i innych form ochrony przyrody. Uczniowie wykonali wiele pięknych prac. Jest nam miło poinformować, że I miejsce w kategorii klas 1-3 zdobył Dawid Jaszczyk uczeń klasy II. Dawid wykonał piękny obrazek przedstawiający puchacza. Gratulujemy naszemu młodemu artyście i życzymy dalszych sukcesów.
WOŚP 2020
WOŚP 2020 pod hasłem:” Wiatr w żagle”, to już historia, w której uczestniczyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Broczynie.Niemal 120 tys. wolontariuszy zbierało pieniądze, a ich szranki zasiliły również nasze dzielne dziewczyny: Lidia oraz Anna Gajewskie. Zbierały pieniądze na polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.Podczas wielkiego – 28 Finału WOŚP swój występ zaprezentowało także Szkolne Koło Teatralne, był to taneczny set do znanych i lubianych światowych przebojów. Gromkie brawa licznie zgromadzonej publiczności były podziękowaniem za wspaniały show.
Dar Serca
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze zorganizowali w naszej szkole akcję „Dar Serca”. Zgromadzoną żywność wraz z życzeniami przekazali najbardziej potrzebującym osobom z okolicznych wiosek.
Bóg się rodzi...
Coroczne przedstawienie jasełkowe to już stała tradycja naszej szkoły. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas I-III, którzy przygotowali wspaniałe przedstawienie pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Zaprezentowali je 20 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dziecię.Szkolni aktorzy z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, o czym świadczyły gromkie brawa zgromadzonej publiczności. Przepiękna dekoracja, odpowiednio dobrane stroje i oprawa muzyczna dopełniały całości spektaklu. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.Dopełnieniem występu były pokazy taneczne grupy teatralnej do znanych przebojów świątecznych.
1
Mikołajki
Mikołajki to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci, zarówno tych małych jak i tych większych. W naszej szkole w tym roku miały one wyjątkowy charakter, ponieważ przygotowana została dla uczniów niespodzianka przez rodziców i nauczycieli. Już dzień przed wizytą Mikołaja w godzinach popołudniowych rozpoczęła się akcja dekorowania sal lekcyjnych i korytarza szkolnego. Zaskoczenie i radość towarzyszyły naszym uczniom od momentu ich wejścia do budynku szkoły. Mikołaj nie zapomniał o upominkach, wręczył każdemu uczniowi mały prezent. W tak miłym nastroju upłynął cały dzień. Uczniowie wzięli aktywny udział w mikołajkowych zabawach i konkursach zorganizowanych przez Czaplinecki Ośrodek Kultury. Na koniec dnia wszyscy rywalizowali w sportowych zmaganiach.Był to dzień niespodzianek, pełen radości i uśmiechu.
Zajęcia w bibliotece
19 grudnia 2019 roku odbyła się w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej lekcja biblioteczna na temat : ,, Święta Bożego Narodzenia w literaturze dziecięcej i młodzieżowej”. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IV i V- spotkanie rozpoczęła rozmowa na temat Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycji z nimi związanych. Następnie przedstawione zostały książki dla dzieci i młodzieży , które poruszały tradycje bożonarodzeniowe. Pani bibliotekarka zaprezentowała baśń Hansa Christiana Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami” w teatrzyku Kamishibai.
Następnie uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą tradycji świątecznych obchodzonych w innych krajach świata, m.in. w Anglii, Holandii, Grenlandii, Australii, Boliwii, Meksyku, Grecji, Francji. Alicja Wójtowicz przeczytała swoim koleżankom i kolegom fragment opowiadania „Dzieci z Bullerbyn” pt. „Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę?” autorstwa Astrid Lindgren. Następnie dzieci wspólnie rozwiązywały krzyżówkę, której hasłem było słowo „WIGILIA”.
Znakomicie dały sobie radę w ułożeniu z rozsypanek nazwy tradycyjnych potraw świątecznych. Kalambury to zabawa w której uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły i kolejno rysowali na tablicy interaktywnej hasła a pozostali uczestnicy musieli je odgadnąć. Wygrał zespół, który odgadywał hasła w najszybszym czasie. Po zabawie został odczytany fragment „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, który odczytała uczennica Tamara Bikowska.
Na zakończenie wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne. Podziękowania zostały złożone Pani Dyrektor biblioteki oraz paniom bibliotekarkom za przygotowanie spotkania.
Z kart historii
13 grudnia 1981 roku to smutna data w historii naszego kraju. Tego dnia wprowadzono stan wojenny. Z dnia na dzień zmieniło się życie Polaków: zamknięto granice, wprowadzono godzinę milicyjną, a dzieci nie obejrzały w telewizji ulubionego Teleranka. Aby podtrzymywać pamięć o tych ważnych wydarzeniach, oraz odsłonić karty niezbyt dobrze znanego etapu historii Polski uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie wiedzy o stanie wojennym. Poziom był bardzo wysoki, a zawodnicy wykazali się dobrą znajomością tematu. Młodsze klasy miały inne zadanie: ułożenie puzzli z tematyką 13 XII 1981 roku. Wyrazy uznania dla uczennic klasy 6, które przygotowały materiały dla wszystkich klas.
Dzień Postaci z Bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. 20 listopada wszyscy uczniowie klas I-III przyszli do szkoły przebrani za swoją ulubioną postać z bajki i wzięli udział we wspólnej zabawie w rytmie bajkowej muzyki. W ten sposób obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który przypada na 05 listopada. Mieliśmy okazję zobaczyć czarownice, smoki, księżniczki, Czerwonego Kapturka , Wilka, Calineczkę, Kota w Butach, Myszkę Miki ….
Panie wychowawczynie – Czerwony Kapturek i Wilk zadbały o urozmaicenie zabawy i przygotowały wiele zagadek, rebusów i fragmentów bajek. Zabawa była udana. Na bajkowych w tym dniu twarzach zagościł piękny uśmiech i radość.
Wspieramy projekt sołectwa Trzciniec
20 listopada br. uczniowie z klas VI - VIII włączyli się do projektu realizowanego przez panią sołtys Anetę Groździej i pracowników Czaplineckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pod nazwą ,, Poszukiwacze zaginionych inicjatyw". Akcja polegała na posadzeniu drzewek przy sali wiejskiej w celu upiększenia terenu przylegającego do świetlicy wiejskiej w Trzcińcu. W ten sposób mogliśmy podkreślić swój wkład na rzecz środowiska lokalnego.
Konkurs o AIDS
1 grudnia Światowy Dzień AIDS. W związku z tym dniem w Szkole Podstawowej w Broczynie odbył się konkurs wiedzy o HIV I AIDS.
Lekcja programowania
W ramach projektu CMI uczennice koła informatycznego z MOW w Czaplinku wraz z prowadzącym p. Emilem Tynnym przeprowadzili zajecia dla klasy IV z programowania robotów edukacyjnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a realizowany projekt jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy szkołami. DZIĘKUJEMY. Uczniowie klasy IV wraz z p. Justyną Kuras -Niedzin
101 lat Niepodległej
08.11.2019 roku uczniowie szkoły w bardzo uroczysty sposób obchodzili 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel rozpoczęła prezentacja multimedialna nawiązująca do historii naszego kraju, następnie uczniowie z grupy teatralnej zaprezentowali inscenizację dotyczącą wyzwolenia naszej ojczyzny. Uwieńczeniem świętowania były występy poszczególnych klas z" Patriotycznym śpiewaniem" pieśni o tematyce narodowej, jak również o godzinie 11.11 włączenie się do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego. Ten dzień w naszej szkole upłynął w podniosłej, patriotycznej atmosferze.
3
Noc filmowa
W nocy z 8 na 9 listopada w szkole odbyła się „Noc filmowa”. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą p. Władysławem Wosiem oraz p. Romanem Obarzankiem. Uczniowie oglądali filmy różnego gatunku, począwszy od filmów wojennych poprzez komedie, aż po filmy z „dreszczykiem”. Impreza się udała, było fajnie i przyjemnie.
Warsztaty edukacyjno - profilaktyczne
23 października br. uczniowie klas 7 i 8 brali udział w warsztatach edukacyjno-profilaktycznych, HIP HOP DRUGA SZANSA. Warsztaty odbyły się w ZSP przy ul. Parkowej. Organizatorem warsztatów była Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku.
Ślubowania nadszeł czas
Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza wiele przygotowań – uczniowie poznają szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki.
W tym roku szkolnym Ślubowanie i Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Broczynie odbyło się 22 października. Na tę ważną chwilę w życiu naszych pierwszaków, przybyli liczni goście : Pan Jarosław Tarnowski- zastępca Burmistrza Czaplinka, Pani Agnieszka Drabiszczak – Sołtys Broczyna, Pani Aneta Groździej– Sołtys Trzcińca, Pani Żaneta Bikowska – Przewodnicząca Rady Rodziców.
Pierwsza część uroczystości to występy dzieci. Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne oraz recytatorskie. W występach udział wzięli też uczniowie klasy II i VII.
Druga część to uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści zobowiązali się być dobrymi kolegami, dbać o dobre imię klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po ślubowaniu Pani Dyrektor Edyta Romanowicz za pomocą ,,czarodziejskiego” ołówka dokonała aktu pasowania na ucznia, a wychowawczyni klasy wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i plakietki. Dzieci otrzymały również upominki, za które bardzo serdecznie dziękujemy. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się posadzić klasowe drzewko, a potem na ,,słodki” poczęstunek przygotowany przez Rodziców pierwszoklasistów.
Ten dzień z całą pewnością na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
DEN
11 października w sali wiejskiej w Broczynie odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości byli: przewodniczący Rady Miejskiej pan Michał Olejniczak, przedstawiciele władz sołeckich, emeryci naszej szkoły, rodzice, uczniowie. Oprócz zaproszonych gości było szanowne Grono Pedagogiczne wraz z pracownikami administracyjnymi. Przybyli na tą uroczystość goście z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które wypada 14 października złożyli życzenia i na ręce Pani Dyrektor ofiarowali kwiaty pracownikom naszej szkoły.
Podczas akademii odbyła się część artystyczna z udziałem uczniów pod przewodnictwem p. Małgorzaty Iwanickiej. Następnie przewodniczący SU Jakub Rutkowski złożył życzenia na ręce pracowników placówki. Po tym wystąpieniu dyrektor szkoły pani Edyta Romanowicz zabrała głos i przekazała życzenia dla pracowników szkoły, wręczając również nagrody dyrektora. Życzenia złożyli także przedstawiciele sołectw z Trzcińca, Broczyna oraz Machlin.
Na zakończenie akademii przewodnicząca Rady Rodziców pani Żaneta Bikowska wręczyła każdemu pracownikowi szkoły pamiątkowe podziękowania. Rada rodziców przygotowała słodki poczęstunek.
Warsztaty komiksowe
8 października 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Czaplinku odbyły się warsztaty komiksowe z udziałem Pana Zbigniewa Masternaka oraz uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Broczynie. Tematem spotkania były zajęcia- warsztaty tworzenia komiksu, które prowadził pisarz Zbigniew Masternak, autor wielu książek, m. in. bestsellera ,,Nędzole”, cyklu powieściowego ,,Księstwo”, twórca wielu scenariuszy filmowych i komiksów.
W czasie trwania warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest komiks, w jaki sposób powstaje oraz skąd można czerpać pomysły na komiksowe historyjki. Z wykorzystaniem kredek, papieru , ołówka oraz wyobraźni dzieci stworzyły różne ciekawe opowieści komiksowe. Rozgrywały się one w różnych miejscach głównie w Czaplinku i Broczynie.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy prezentowali swoje prace, z których Pan Zbigniew wybrał najciekawszą i nagrodził jej twórcę. Zwycięzcą został Konrad Bołtun uczeń klasy II , który otrzymał nagrodę w postaci książki autora. Warsztaty miały na celu zachęcenie uczniów do ciekawego spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem wyobraźni i pomysłowości, atmosfera spotkania była miła i pełna pracowitości.
Dzień Drzewa
Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza.
Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa był amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił swoich rodaków do sadzenia drzew w myśli idei, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Drzewa, który miał trochę inną formę. Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą przygotowała informacje o najbardziej pospolitych drzewach rosnących w Polsce. Następnie dowiedzieliśmy się jaką rolę w przyrodzie odgrywają drzewa. Dzięki nauczycielom języków obcych poznaliśmy nazwy tych drzew w języku angielskim i niemieckim. Ciekawostką dla nas okazała się informacja o najstarszym drzewie w Polsce, którą przygotował nasz pan bibliotekarz. Na lekcji muzyki klasa szósta przygotowała i zaprezentowała nam piosenkę specjalnie ułożoną na ten dzień.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tym ciekawym spotkaniu.
2
Warsztaty w ekologicznym gospodarstwie
3 października br. uczniowie klas I - IV wybrali się na wycieczkę do Juchowa.
Dzieci zwiedziły ekologiczne gospodarstwo prowadzone przez zagraniczną Fundację im. Stanisława Karłowskiego. Uczestniczyły w warsztatowych pt. „Od ziarenka do bochenka chleba” oraz „Żyj zdrowo”.
Na wstępie dowiedziały się, co to jest gospodarstwo ekologiczne i co się w nim na co dzień dzieje. Uczyły się rozpoznawać różne gatunki zbóż. Wyrabiały ciasto drożdżowe, z którego samodzielnie formowały chałki. Przygotowały również zdrowe śniadanie. Dużym powodzeniem cieszył się chleb upieczony z ziaren zebranych w gospodarstwie oraz prawdziwe mleko od krowy.
Potem było spotkanie ze zwierzętami. Wizyta w oborze sprawiła dzieciom ogromną radość. Z zainteresowaniem przyglądały się zwierzętom, karmiły je sianem, głaskały i słuchały opowieści o ich życiu. Miały również okazję obejrzeć nowo narodzonego cielaczka.
Dzięki ciekawym warsztatom dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat pochodzenia zdrowych, ekologicznych produktów żywnościowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu a także zobaczyły, jak ciężka jest praca hodowcy zwierząt.
8
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Maj 2022
- Wszystkie