21 marca to:
Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Światowy Dzień Lasu
Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki
Dzień Wagarowicza oraz
Światowy Dzień Poezji, który w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście. Tegorocznym idolem był Jan Brzechwa. To właśnie jego twórczość stała się inspiracją dla wszystkich uczniów z naszej szkoły, którzy wcielili się w bohaterów jego wierszy. W rewelacyjny sposób zaprezentowali inscenizację takich utworów jak:
„ Na straganie” – kl. I
„ Wrona i ser” – kl. II
„ Pomidor” – kl. III
„ Kaczka dziwaczka” kl. IV
„ Kwoka” – kl. V
„ Katar” – kl.VI
„ Na wyspach Bergamutach” – kl. VII
„ Samochwała” – kl. VIII
Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Na pewno spotkamy się w podobnej odsłonie za rok.
Aktualności
Dzień Poezji
Dzień Wiosny na sportowo
22 marca br. jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie naszej szkoły i Grono Pedagogiczne obchodzili na sportowo. Z tej okazji udaliśmy się nad jezioro w Broczynie, przy którym rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Następnie odbyły się konkurencje sportowe w postaci ,, wyścigów rzędów”, a także gier i zabaw ruchowych. Ten dzień przywitaliśmy aktywnie, bawiąc się i rywalizować sportowo na łonie natury.
Wydarzenie z życia szkoły pomógł zorganizować Samorząd Uczniowski.
Dzień Liczby PI
14 marca (czyli w dniu, którego datę, przynajmniej w formacie amerykańskim, zapisuje się jako 3.14) obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Broczynie
Dzień Liczby Pi.Odpowiednio wcześniej ogłoszony został konkurs na „Najlepsze zaprezentowanie liczby π”. Mogło to być przedstawione w dowolnej formie, np.: plakatu, wiersza, piosenki, prezentacji multimedialnej, itp. Do konkursy przystąpili uczniowie z klas IV – VIII. Z okazji święta Liczby Pi odbył się apel, na którym uczniowie z klasy V przedstawili kilka istotnych wiadomości oraz ciekawostek związanych z tą ciekawą liczbą. Ogłoszony został kolejny konkurs, a raczej zabawa, która polegała na odnalezieniu - w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi - cyfr odpowiadających swojej dacie urodzin. Każdy, kto znalazł taką kolejność cyfr mógł otrzymać ocenę bardzo dobrą (5) z matematyki. Wzbudziło to duże zainteresowanie wśród uczniów również z klas I – III.
Organizatorami konkursu byli: mgr Władysław Woś,
mgr Justyna Kuras-Niedzin.
Dzień Kobiet
8 marca w naszej szkole obchodziliśmy święto pod nazwą Dzień kobiet.
Z tej okazji Szkolny Samorząd Uczniowski z pomocą męskiego Grona Pedagogicznego zorganizował krótki apel, na którym złożono życzenia Paniom pracującym w szkole oraz wszystkim uczącym się dziewczynkom. Oprócz złożonych życzeń Samorząd Uczniowski odczytał historię powstania tego pięknego święta. Wszystkie Panie pracujące w naszej szkole uhonorowano kwiatkiem, natomiast uczennice otrzymały słodki upominek.
Wszystkim kobietom, zarówno tym małym, jak i nieco większym życzymy wszystkiego najlepszego.
Pasowanie na czytelnika
26 lutego 2019 roku odbył się w szkole uroczysty apel z okazji pasowania uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej pt :,, Świat książki”. Apel zorganizował wspólnie z uczniami klasy IV Pan Roman Obarzanek- nauczyciel bibliotekarz. Na początku uroczystego apelu Pan Roman przedstawił zasady na jakich działają biblioteka i księgarnia . Jak powinien postępować z ksiązką każdy użytkownik i dlaczego należy szanować książki.
Następnie klasa IV przedstawiła przygotowany występ artystyczny, na którym zaprezentowała w formie zagadek najważniejsze postacie z bajek i baśni dla dzieci. Na zakończenie miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej, składając uroczytsą przysięgę. Nowo przyjęci czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do ksiązki.
Dzień Języka Ojczystego
25 lutego 2019 r. w świetlicy dla klas 1-3 odbyła się kolejna edycja Dnia Języka Ojczystego.
Celem zajęć była troska o poprawność i piękno języka ojczystego, a przede wszystkim – wzbudzenie w świadomości uczniów cennych wartości, które niesie ze sobą język ojczysty.
Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. To symbol tożsamości narodowej, symbol spajający naród. Polscy językoznawcy alarmują, żebyśmy troszczyli się o język – nasze dziedzictwo kulturowe. Dlatego też w naszej szkole od lat organizujemy warsztaty językowe dla uczniów
Tego dnia najmłodsi uczniowie wykonywali różnorodne zadania dostosowane do ich możliwości edukacyjnych, świetnie się przy tym bawiąc. W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. To była świetna zabawa!
Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem
Magia kolorów, radosnych okrzyków, zabaw, śpiewów i tańców, tak w skrócie wyglądał Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem, który odbył się 14 lutego br w sali wiejskiej w Broczynie. Gospodarzami byli uczniowie klas 1-3 z rodzicami oraz wychowawczynie.
Dzieci wystąpiły w kolorowych, pięknych strojach, prezentując tańce, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Był też przepyszny poczęstunek. Oprócz części artystycznej, dzieci przygotowały laurki i upominki, które wręczyły swoim Babciom i Dziadkom. Nie zabrakło wspólnych zabaw i konkursów. Tańcom „wywijańcom” nie było końca.
To była wspaniała integracja pokoleniowa.
Warsztaty ekologiczne w Lipiu
„Łosoś i spółka” – to temat i przewodnie hasło warsztatów ekologicznych, które miały miejsce w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Na dwudniowe zajęcia zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. Gościliśmy tam od 04 do 05 grudnia br.
Celem spotkania było kształtowanie zachowań prośrodowiskowych społeczności lokalnej województwa zachodniopomorskiego. Uczniowie brali udział w zajęciach w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej na temat wpływu kłusownictwa na utratę bioróżnorodności. Uczestnicy warsztatów badali jakość wody rzeki Mogielnicy. Poznali bogatą faunę i florę dolin rzecznych. Nad Parsętą zorganizowane zostało spotkanie ze strażnikiem rybackim, który opowiedział o najbardziej spektakularnych akcjach antykłusowniczych. Podczas zajęć ze specjalistyczną kadrą ogromne zainteresowanie naszych uczniów wzbudziły warsztaty laboratoryjne - fascynujący świat w skali mikro. Dzieci samodzielnie wykonywały preparaty mikroskopowe i oglądały je pod mikroskopem. W sali bioróżnorodności odbył się quiz dotyczący ciekawostek ze świata roślin i zwierząt.
Wyjazd przyczynił się do podniesienia wiedzy uczniów z zakresu ekologii, a także do integracji grup rówieśniczych.
O PRAWACH DZIECI
20 listopada – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To okazja do rozmowy o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach. Z okazji tego dnia w naszej szkole odbyły się zajęcia w klasach I - VIII. W młodszych klasach przedstawiono prezentację multimedialną i zabawy integracyjne, następnie rozmawiano z dziećmi o tym, co to są prawa. Wszystko po to, aby pokazać dzieciom, że wszyscy jesteśmy tacy sami i posiadamy takie same prawa. Klasy starsze musiały same odgadywać jakie to jest prawo, a w zabawach i scenkach miały z zadanie odgadnąć, które prawo zostało naruszone. Wszystkie dzieci doskonale znają swoje prawa, świetnie się bawiły. Dziękujemy!
Dzień Bajek
23 listopada do Szkoły Podstawowej w Broczynie przybyły niezwykłe postacie. Tak dzieci z klas I- III wraz z wychowawczyniami uczciły Święto Postaci z Bajek. Po korytarzach szkolnych przechadzały się: Anna, Elza, Kot w Butach, Ninja, Pani Doktor, Spiderman, Batman, Iron Man, Czerwony Kapturek, Spongebob, Czarownice, Miś Uszatek, Fred Flinston, Rycerz króla Artura i Wróżka. Dzień był niezwykły i magiczny. Dzieci wzięły udział we wspaniałej zabawie, która pokazała, że chętnie czytają oraz oglądają bajki.
Turnej - "Wokół symboli narodowych"
13 i 19 listopada w naszej szkole miał miejsce turniej zespołów dwuosobowych z klas 1-4 pt. : "Wokół symboli narodowych”. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii hymnu państwowego, godła, flagi oraz legend polskich. Rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie. Uczniowie startujący w konkursie wykazali się szeroką wiedzą obejmującą między innymi wiadomości dotyczące okoliczności powstania symboli narodowych oraz informacjami o postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Warsztaty psychologiczne
24 października 2018r odbyły się warsztaty psychologiczne przeprowadzone przez panią psycholog Joannę Dunajewską z Krakowskiego Centrum Profilaktyki Psychologicznej.
Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie klas I-IV wzięli udział w warsztatach na temat "100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów". Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica i niepowtarzalna okazja, by podjąć, razem z uczniami, działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.
Natomiast klasy V- VIII uczestniczyli w warsztatach na temat „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”. Internet stwarza wiele możliwości, jeżeli młodzież korzysta z jego zasobów w odpowiedni sposób. Warsztaty przypomniały dzieciom jakie są rodzaje zagrożeń i sposoby na ich zapobieganie, jak skutecznie chronić swoje dane osobowe, uświadomiły uczniom, że rozmowy z obcymi osobami na portalach społecznościowych stanowią ogromne zagrożenie.
Sto lat Niepodległej
11.11. 2018r. uczennice Szkoły Podstawowej w Broczynie wzięły czynny udział w obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości , które odbyły się w hali widowiskowo - sportowej w Czaplinku. Zaprezentowały mini koncert piosenek patriotycznych : „Legiony” , „Jedenasty listopada” oraz „Kocham Cię Polsko”. Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami. Uwieńczeniem tej uroczystości było uczestnictwo dziewcząt w przepięknym koncercie w wykonaniu młodych artystów z Bydgoszczy pt. „Pan Tadeusz 18”.
Dzień Edukacji Narodowej
16 października w sali wiejskiej w Broczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Czaplinka pan Adam Kośmider, przewodniczący Rady Miejskiej pan Wacław Mierzejewski, przedstawiciele władz sołeckich, emeryci naszej szkoły, rodzice uczniów i szanowne Grono Pedagogiczne wraz z pracownikami administracyjnymi.
Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy V, przewodniczący SU Dominik Milczach złożył życzenia na ręce pracowników szkoły. Następnie Dyrektor szkoły pani Edyta Romanowicz zabrała głos i przekazała życzenia dla pracowników szkoły i z tej okazji wręczyła nagrody dyrektora. Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał pan Adam Kośmider wspólnie z panem Wacławem Mierzejewskim, którzy także złożyli życzenia i wręczyli pamiątkowe medale pracownikom szkoły związane ze 100 - leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Do życzeń z okazji Dnia Nauczyciela dołączyli się sołtysi: Trzcińca, Broczyna oraz Machlin oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Żaneta Bikowska, wręczając każdemu pracownikowi szkoły pamiątkowe podziękowania.
Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców, która przygotowała słodki poczęstunek .
Opracował opiekun Samorządu Uczniowskiego - Paweł Kibitlewski
Wycieczka do Skrzatusza
09 i 11 października uczniowie naszej Szkoły wraz z nauczycielami byli na wycieczce w Skrzatuszu. Uczestnicy wzięli udział w spotkaniu formacyjnym, mszy św., zwiedzaniu Sanktuarium, które otaczał swoją opieką m.in. król Jan III Sobieski . Dzieci mogły poznać i zobaczyć rzeźby oraz obiekty nowej sztuki sakralnej. Po obejrzeniu świątyni udaliśmy się do źródełka, by spożyć odrobinę wody i nabrać ją do butelek dla swoich bliskich. Nie zabrakło czasu na zakupienie pamiątek i wykonanie wspólnych zdjęć
Zajęcia z uczniami prowadzili: ks. Paweł i s. Wiktoria ze Skrzatusz.
Ślubowanie klasy I
Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza wiele przygotowań – uczniowie poznają szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z Wychowawcą i Rodzicami przygotowują uroczystość, podczas której zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed Dyrektorem Szkoły, Nauczycielami i Rodzicami, Koleżankami i Kolegami oraz zaproszonymi Gośćmi.
W naszej szkole ten dzień nastąpił 4 października 2018r. Na tę ważną chwilę w życiu naszych pierwszaków, przybyli liczni goście : Pan Adam Kośmider- Burmistrz Czaplinka, Pani Agnieszka Drabiszczak – Sołtys Broczyna, Pani Anna Kucharczyk – Sołtys Machlin, Pani Żaneta Bikowska – Przewodnicząca Rady Rodziców.
Występ artystyczny uczniów klas pierwszych, z dumą zaśpiewane piosenki, zagrane aranżacje muzyczne , recytacja wierszy, złożenie uroczystego Ślubowania oraz przyjęcie odpowiedniej postawy podczas Pasowania wzbudziły w nas wzruszenie i dumę. Pierwszaki stanęły na wysokości zadania – bardzo dojrzale i z powagą uczestniczyły w uroczystości. Dzięki swojej postawie zostały przyjęte do szkolnego grona gorącymi brawami.
Ślubowanie zakończyło wspólne posadzenie drzewka w Alei Pierwszaków oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.
Europejski Dzień Języków Obcych
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku. Również w naszej szkole włączyliśmy się w te obchody. Przez trzy dni na terenie naszej placówki przywieszane były słowa w różnych językach europejskich. Zadaniem uczniów było odszukać ukryte wyrazy, a następnie spróbować zidentyfikować, z jakiego pochodzą języka. Łącznie pojawiło się 25 słów z 20 języków. Zainteresowanie poszukiwaniami było bardzo duże, a na wyróżnienie zasłużyli: Roksana Osowska i Hanna Czernielewska – obie z klasy I, Patryk Troczyński – z klasy V oraz Lidia Gajewska – z klasy VI. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym, a wszystkim uczestnikom dziękujemy.
Narodowe Czytanie
7 września 2018 roku Czaplinecka Biblioteka Publiczna im. Jana Chryzostoma Paska zaprosiła mieszkańców Czaplinka na siódmą edycję Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji było „Przedwiośnie” - ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa oraz na błędy i zaniechania. W tej akcji naszą szkołę reprezentował p. Roman Obarzanek.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji czytano: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które czytano w ponad dwóch tysiącach miejsc.
Ponadto z uwagi na obchodzone w tym roku 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok „Antologię Niepodległości”. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
Dzień Chłopaka
5 października 2018 roku odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Chłopaka. W apelu brali udział uczniowie - chłopcy przedstawiciele klas I - VIII oraz panowie nauczyciele w składzie: ks. Grzegorz i p. Roman. Bohaterowie uroczystości rywalizowali w zmaganiach o charakterze : sportowo- artystycznym ( pompki, podskoki ze skakanką, pajacyki, taniec, zaplatanie warkocza, rysowanie autoportretu, itp.) Wszystkie konkurencje oceniało jury w składzie : p. Edyta Romanowicz, p. Joanna Winniak, i uczennice Katarzyna Romanów, Julita Kosiorek. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz ze słodyczami. Natomiast wszyscy chłopcy i panowie pracujący w szkole usłyszeli życzenia oraz otrzymali słodki upominek.
08 października 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach Pierwszej Pomocy, zorganizowanych przez GRUPĘ RESCUE CZAPLINEK w ramach zadania Publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Czaplinek.
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Istotne jest to by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania. Nic nie zastąpi pracy z fantomem i zajęć z ratownikiem medycznym , który na co dzień pracuje w systemie Ratownictwa Medycznego. Uczniowie przypominali sobie jakie są numery alarmowe , dowiedzieli się jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie. No i oczywiście, jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.
Dziękujemy GRUPIE RESCUE CZAPLINEK , za ciekawą lekcję życia
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie