W ramach realizacji założeń Szkolnego Programu Profilaktyki w dniu 23 listopada rozpoczęliśmy w szkole Tydzień Życzliwości i Kultury pod hasłem „Lekarstwem przeciwko agresji - życzliwość”. Założeniem podjętych działań było wzmocnienie właściwych, pozytywnych zachowań uczniów naszej szkoły w szczególności życzliwego stosunku do innych.
Aby w szkole było wesoło, kolorowo i pozytywnie w każdy dzień tygodnia obowiązywał inny kolor:
poniedziałek kolor żółty – „zrozumienie - to każdego jest marzenie”,
wtorek - kolor czerwony - kolor życia i pozytywnych emocji,
środa - kolor różowy/niebieski - kolory te wzbudzają empatię, uczuciowość, życzliwość i wrażliwość,
czwartek - kolor pomarańczowy - kolor dodający pozytywnej energii,
piątek - kolor zielony, który jest kolorem przyjaźni, nadziei i wiary w dobroć drugiego człowieka.
Tydzień Życzliwości i Kultury obfitował w rozmaite wydarzenia.
W poniedziałek 23 listopada na apelu uczniowie zostali zapoznani z genezą Światowego Dnia Życzliwości. Dzieci były zachęcane do bycia życzliwymi w codziennym życiu. Na apelu przedstawione zostały cechy i zachowanie osoby życzliwej. Cechy te zostały wywieszone na tablicy, aby uczniowie mieli do nich ciągły dostęp. Na ten dzień zadaniem wszystkich klasy było przygotować plakat promujący życzliwość, temat prac miał nawiązywać do hasła tygodnia. Na apelu plakaty zostały omówione - młodszym klasom pomogli wychowawcy. W tym dniu ogłoszone zostały także następujące konkursy:
-
- na Króla lub Królową Orderu Życzliwości z każdej klasy. Uczniowie mieli obserwować swoje zachowania i 26 listopada, poprzez głosowanie, które odbyło się na lekcji
z wychowawcą, wybrali osobę uznaną za najbardziej życzliwą spośród kolegów/koleżanek z klasy.
- na osobę najbardziej życzliwą ze szkoły - Najżyczliwszego ucznia oraz dorosłego – Przyjaciela dzieci. Głosy uczniowie wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki.
- na Szkolny Kodeks Życzliwości – każda klasa miała przygotować taki kodeks do środy.
- na Drzewko Życzliwości, czyli makiety na temat dobrych relacji międzyludzkich. Klasy przygotowały drzewka na czwartek.
We wtorek 24 listopada na szkolnym korytarzach uczniowie utworzyli „SZKOLNY OGRÓD ŻYCZLIWOŚCI”, który trwał do końca tygodnia. Podczas przerw uczniowie mogli zawieszać na specjalnej tablicy karteczki z miłymi słowami, wierszykami, rymowankami do wybranych osób (kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły) oraz z pozdrowieniami, podziękowaniami czy przeprosinami dla wybranych przez siebie osób.
Środa 25 listopada był to DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW - każdy uczeń losował kartkę z dobrym uczynkiem, który miał wypełnić w ciągu dnia. Listę dobrych uczynków przygotował Samorząd Uczniowski. Na długiej przerwie Samorząd Uczniowski przeprowadził kilka zabaw dla dzieci z młodszych klas. W środę przewodniczący klas zawiesili także na drzwiach swoich klas Szkolne Kodeksy Życzliwości przygotowane przez zespoły uczniów klas I-VI.
W czwartek klasy ukończyły wykonanie Drzewka Życzliwości. Na długiej przerwie chór przygotowany przez p. Małgorzatę Iwanicką zaśpiewał przepiękną piosenkę o życzliwości. W tym dniu korytarz szkolny zabłysnął kolorami i wypełniony był pozytywną energią. Na ścianach, gazetkach, tablicach wisiały plakaty promujące życzliwość, Szkolne Kodeksy Życzliwości oraz pojawiły się Drzewka Życzliwości, a Szkolny Ogród Życzliwości przyciągał uwagę i zmuszał do refleksji nad ideą tygodnia.
Podsumowanie Tygodnia Życzliwości i Kultury nastąpiło na apelu w piątek 27 listopada.
Jury konkursowe – dyrektor szkoły, nauczyciele nie będący wychowawcami klas, pracownicy obsługi i administracji ocenili odbywające się konkursy.
Oto wyniki:
-
-
- W konkursach na plakat promujący życzliwość, na najładniejsze Drzewko Życzliwości oraz na Szkolny Kodeks Życzliwości wszystkie klasy zajęły pierwsze miejsca. Trudno było wybrać te najładniejsze prace, bo wszystkie przepięknie oddawały ideę życzliwości, a przy tym były oryginalne i pozytywnie zaskakujące. Każda klasa otrzymała dyplom oraz torbę pełną słodkości.
-
- Tytuł Króla/Królowej Szkolnego Orderu Życzliwości otrzymali:
klasa I - Anastazja Dolińska
klasa II - Ania Gajewska
klasa III - Lidia Gajewska
klasa IV - Bartłomiej Jaszczyk
klasa V - Klaudia Syroka
klasa VI - Weronika Dąbrowska.
-
- Tytuł najżyczliwszego ucznia Szkoły Podstawowej w Broczynie, uzyskując jednakową liczbę głosów, otrzymali uczniowie klasy VI: Hanna Kostecka oraz Marcin Kapiszewski.
- Tytuł Przyjaciela Dzieci otrzymała Pani Dyrektor Edyta Romanowicz oraz Panie Karolina Żaczek i Joanna Winniak.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody, które mogliśmy zakupić dzięki wsparciu Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku. Dziękujemy…
Na koniec tygodnia Życzliwości i Kultury wszyscy uczniowie szkoły wspólnie z nauczycielami i pracownikami zaśpiewali piosenkę „W przyjaźni siła”, która towarzyszyła dzieciom przez cały tydzień.
Wszystkim wychowawcom klas oraz Samorządowi Uczniowskiemu pod opieką p. Karoliny Zaczek dziękujemy za pomoc w organizacji Tygodnia Życzliwości i Kultury. Uczniom życzymy, aby pomysły i doświadczenia z TYGODNIA ŻYCZLIWOŚCI i KULTURY znalazły odzwierciedlenie w ich codziennym życiu.