21 MAJA 2015 r GODZ. 15:30 -ZEBRANIA KLASOWE
Przekazanie informacji dotyczących osiągnięć edukacyjnych i zachowania uczniów, poinformowanie o przewidywanych ocenach rocznych z poszczególnych edukacji/ przedmiotów oraz zachowania.
21 MAJA 2015 r GODZ. 15:30 -ZEBRANIA KLASOWE
Przekazanie informacji dotyczących osiągnięć edukacyjnych i zachowania uczniów, poinformowanie o przewidywanych ocenach rocznych z poszczególnych edukacji/ przedmiotów oraz zachowania.
UWAGA RODZICE I PRAWNI OPIEKUNOWIE !
Zapraszamy na konsultacje logopedyczne z Panią Danutą Sycz, które odbędą się 06 maja 2015r. od godz.9:00.
Dzień Ziemi, który tradycyjnie przypada na 22 kwietnia to święto niezwykłe, specjalne i wyjątkowe. W naszej szkole obchodzono je 27 kwietnia 2015r. pod hasłem – „ Szanujmy Ziemię, bo mamy ją tylko jedną”. Bohaterem obchodów była cała przyroda, cudowny dar natury. Raj, w którym wszystko co żyje, zakwita za darmo.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia „ Śmieszka i smog”. Spektakl przygotowały klasy II i III wraz ze swymi wychowawczyniami, paniami Karoliną Żaczek i Joanną Winniak. Mali aktorzy wprowadzili nas w bajkowy świat, śpiewając i recytując wiersze wskazali Nam mieszkańcom Ziemi, na właściwe ekologiczne postawy i zachowania .
Po przedstawieniu, odbyły się międzyklasowe potyczki ekologiczne. Uczniowie mieli do wykonania wiele ciekawych zadań, m.in. nazywali rośliny i zwierzęta chronione, mówili o oszczędzaniu energii elektrycznej, rozpoznawali parki narodowe…
Kulminacyjnym punktem spotkania było podsumowanie konkursów szkolnych. W plastycznym konkursie „ Piękno natury- fantastyczne kwiaty, bajeczne motyle”
I miejsce zajęła Klaudia Syroka kl. IV
II miejsce Julia Charko kl. III
III miejsce Jędrzej Bołtun kl.II
Nasi uczniowie wykazali się właściwymi postawami proekologicznymi. Mamy nadzieję, że będą im one towarzyszyć zawsze.
K. Żaczek
Promocja zdrowia budzi coraz większe zainteresowanie zarówno ze strony nauczycieli, jak i samych uczniów oraz ich rodziców. Edukacja zdrowotna jest w naszej szkole nieodłącznym elementem szkolnego programu wychowawczego i profilaktyki.Temu służył także trwający w dniach od 13 kwietnia do 17 kwietnia 2015 r. - Tydzień Zdrowia. W tych dniach zorganizowano wiele działań mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz zwrócenie uwagi na zasady racjonalnego odżywiania się.
W poniedziałek– wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która uświadomiła dzieciom, że to one są odpowiedzialne za własne zdrowie. Prezentacja wskazała również uczniom rolę właściwego stylu życia w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie, przypomniała im jakie składniki zawiera pożywienie.
We wtorek wychowawcy przeprowadzili zajęcia dydaktyczne , których tematyka dotyczyła : zdrowego odżywiania, ruchu jako jednego ze sposobów spędzania czasu wolnego… Tego dnia Samorząd Uczniowski częstował swych kolegów i koleżanki świeżo wyciśniętym sokiem marchwiowo-jabłkowym .
W środę uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w konkursie wiedzy o zdrowiu. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy piątej Lucyna Obrocka, Marcin Kapiszewski i Dominika Kucal. Młodsze klasy przygotowywały prace plastyczne , na których znalazły się ludziki i zwierzątka z warzyw, talerze pełne przysmaków.
W czwartek wśród starszych uczniów przeprowadzono ankietę na temat odżywiania i zdrowia. Wnioski : 60 % ankietowanych przed wyjściem do szkoły zjada śniadanie w domu, a 30 % robi to tylko czasami. Drugie śniadanie w szkole zjada aż 77 %. W jadłospisie naszych uczniów znajdują się także owoce , które spożywają kilka razy w tygodniu -47%, 40% codziennie. Do ulubionych owoców zaliczono : jabłka, banany i kiwi. Warzywa surowe są już mniej chętniej spożywane przez ankietowanych. Codziennie spożywa je zaledwie 33 % . Przysmakiem uczniów okazały się zupy warzywne, które lubią wszyscy. Zadowalający jest fakt, że aż 98 % chętnie je surówki. Codziennie produkty mleczne znajdują się w menu 67 %ankietowanych, do ich ulubionych produktów z tej grupy należą jogurty. Większość naszych uczniów spożywa pieczywo białe. -87 %. Połowa ankietowanych wie, że należy zjadać kolację 2-3 godziny przed snem. Wśród napojów dominują soki owocowe -47 % oraz co jest niepokojące napoje gazowane -33 %. Niepokojące jest również to, że 50 % osób spożywa przynajmniej raz w tygodniu produkty typu Fast –Food. Uczniowie twierdzą, że posiadają wystarczającą wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz, że stosują się do ich zasad
W piątek wszyscy uczniowie aktywnie spędzali przerwę ćwicząc aerobik . Następnie wspólnie z wychowawcami przygotowali i spożyli drugie śniadanie .
Działania prozdrowotne nie kończą się wraz z zakończeniem tygodnia zdrowia, ale będą kontynuowane nadal.
Opracowanie : K. Żaczek, M.Kryczka
UWAGA RODZICE I PRAWNI OPIEKUNOWIE!
Poniedziałek, 20 kwietnia 2015 r jest DNIEM OTWARTEJ SZKOŁY. Zapraszamy na indywidualne spotkania z wychowawcami klas i nauczycielami od godz. 15:30.
21 marca to – Światowy Dzień Poezji. Jego ideą jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji. Z tej okazji, co roku na całym świecie organizowane są festiwale, konferencje, konkursy, koncerty, spotkania literackie i autorskie poświęcone upowszechnieniu i popularyzacji poezji.
W naszej szkole również odbyło się spotkanie propagujące twórczość poetycką, na którym grupa teatralna pod kierunkiem pani Małgorzaty Iwanickiej przedstawiła scenkę pt. „We mnie drzemie duch poety”.
W drugiej części apelu został rozstrzygnięty konkurs literacki, w którym :
I miejsce zajęła uczennica klasy V – Hanna Kostecka
II miejsce zajęła uczennica klasy V – Amelia Storczyk
III miejsce zajął uczeń klasy IV – Bartłomiej Gryglewicz .
Zwycięzcy odczytali swoje wiersze, a szóstoklasiści zaprezentowali „ okruchy”, czyli krótkie, nierymowane utwory, napisane bardzo prostym językiem, które są spostrzeżeniami lub skojarzeniami z danej chwili.
Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Małgorzata Iwanicka
Jeszcze niedawno śpiewaliśmy "Hu, hu, ha, nasza zima zła", a tu wielkimi krokami zawitała do nas wiosna. Nareszcie! W tym roku rozpoczęła się już 20 marca , ale my, w naszej szkole, tradycyjnie powitaliśmy tę piękną pannę w poniedziałek 23 marca. Wiosenne zabawy i potyczki przygotował Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekuna p. Karoliny Żaczek.
Zmagania rozpoczęły się w dwóch kategoriach. Jako pierwsi do zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas IV-VI. Ich zadaniami były między innymi łamigłówki mądrej główki. Starszyzna szkolna rozwiązywała krzyżówki, rebusy, układała wiersze, malowała portrety wiosny. Najmłodsi, z klas I-III bawili się przy piosenkach, wierszach i zagadkach, związanych z tą piękną porą roku. Największą atrakcją był udział w zabawach tajemniczych sióstr bliźniaczek Marioli i Gabrysi, które z wielką radością wzięły udział w zabawie z dziećmi. Zmagania wywołały na twarzach uczniów wiele uśmiechu, radości, tym bardziej, że tego dnia wszystkie klasy były wygrane i każdy otrzymał małe co nie co. Do końca nie wiadomo było kim były tajemnicze bliźniaczki i skąd się wzięły tego dnia u nas w szkole. Mamy nadzieję, że za rok również chętnie nas odwiedzą i powitają z nami WIOSNĘ .
W piątek 6 marca, z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyło się spotkanie, podczas którego wyrażano szacunek dla wszystkich kobiet małych i dużych, pracujących i uczących się w naszej szkole. Apel rozpoczął Samorząd Uczniowski, który przygotował wiadomości ze świata. Męscy przedstawiciele SU zaprezentowali między innymi przegląd prasy, wiadomości sportowych, pokaz mody oraz koncert życzeń. Na zakończenie swojego występu wręczyli słodkie upominki swoim koleżankom i kwiatki wszystkim paniom pracującym w szkole.
Po scence chłopców głos zabrali panowie : Paweł Kibitlewski, ksiądz Jacek Maszkowski, Roman Obarzanek, którzy również przekazali miłe słowa swoim koleżankom z pracy i uczennicom. Apel zakończył się miłym akcentem, którym były życzenia i piosenka zadedykowana wszystkim kobietom znajdującym się w sali.
Opiekun SU Karolina Żaczek
W piątek, 06 marca podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w konkursie „Językowe łamanie głowy”, przygotowanym przez p. Marzenę Ślozowską. Rywalizacja w losowo utworzonych 3- osobowych grupach była okazją do wykazania się swoimi umiejętnościami w czytaniu, pisaniu i rozumowaniu, ale także i wspólnej pracy w zespole. Wśród zadań konkursowych znalazły się m.in.: „złamany wąż”, układanie wyrazów na czas, „głoskowy tasiemiec” . Konkurs był emocjonujący i zaangażował wszystkich uczestników zajęć do działania.Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony.
Zwycięska grupa to :Jakub Rutkowski, Maciej Skrzypa z kl.III i Jakub Skrzypa z kl.I.
II miejsce zajęli: Ania Gajewska z kl.I, Lidka Gajewska z kl.II oraz Dawid Wypyszczak z kl. III
III miejsce: Ola Romanów , Igor Lulko z kl.I i Filip Barna z kl.II.
Sezon zimowy mamy już za sobą. Pierwszaki z naszej szkoły uczestniczące w programie "Mały Mistrz" zdobyły odznakę łyżwiarza. Podczas zajęć na lodowisku w Czaplinku dzieci nabyły podstawową umiejętność utrzymania się na łyżwach. Początki były trudne, ale metodą „małych kroczków” pierwszoklasiści nauczyli się najpierw chodzić, potem odpychać i w końcu jeździć na łyżwach. Oczywiście nie obyło się bez upadków, jednakże wszyscy zostali poinformowani jak należy w miarę bezpiecznie upadać. Wszystkim należą się wielkie brawa, ponieważ większość dzieci miała pierwszy raz w życiu łyżwy na nogach, a mimo wielu upadków nie zniechęcała się do nauki. Wrażenia dzieci i rodziców, którzy towarzyszyli mam podczas nauki jazdy na łyżwach były niesamowite.
Wielkie słowa podziękowania za okazaną pomoc w przygotowaniu dzieci do wyjścia na lodowisko i opiekę podczas zajęć kieruję do rodziców:
p. Lucyny Groździej, p. Wandy Śledź, p. Beaty Paszek i p. Sylwestra Drzazgi.
Koordynator projektu - Marzena Ślozowska
„Babcia i dziadek są zawsze blisko, tak nas kochają, że wszystkie siły i czas swój cały nam poświęcają…”
Takie i inne słowa mogli usłyszeć kochani Dziadkowie na obchodach swojego święta, 23 lutego w Szkole Podstawowej w Broczynie. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas II-III wraz z wychowawczyniami- p. Joanną Winniak i p. Karoliną Żaczek. Niezwykła atmosfera udzieliła się wszystkim. Były uściski, buziaki i niejedna łezka zakręciła się w oku. Dzieci przygotowały piękne wierszyki, piosenki i własnoręcznie wykonały prezenty.Babcie i Dziadkowie mieli okazję wziąć udział z wnukami w wesołych zabawach. Zwieńczeniem uroczystości był słodki, pyszny poczęstunek. Tak miły i pełen miłości dzień z pewnością na długo pozostanie wszystkim w pamięci.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. W związku z tym, że w 2015 r. święto to przypadło w sobotę, obchody w naszej szkole zostały przesunięte na 23 lutego. Celem tego święta było propagowanie i promowanie języka polskiego, budzenie wrażliwości na jego piękno oraz zwrócenie uwagi na rolę języka ojczystego w życiu każdego człowieka.
Właśnie z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Małgorzaty Iwanickiej zmagali się z licznymi zadaniami związanymi z językiem polskim: czytali „ łamańce” językowe, bawili się w krasomówców, opowiadając na czas przeróżne historie , a także przystąpili do pisania dyktanda z dużą ilością wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Udowodnili sobie i innym, że język polski nie jest taki straszny jak go opisują. Na koniec spotkania grupa teatralna rozbawiła uczestników utworami z cyklu „ Ortografia śpiewająco”. Każdy powrócił na zajęcia dumny i szczęśliwy wiedząc, że Międzynarodowe Święto Języka Ojczystego trwa i będzie trwało jeszcze…
23 lutego dzieci z klas I- IV ze Szkoły Podstawowej w Broczynie wraz z wychowawcami: p. Marzeną Ślozowską, p. Joanną Winniak i p. Karoliną Żaczek wybrały się do Czaplinka, aby obejrzeć spektakl. Na scenie prezentowali się aktorzy Wrocławskiego Teatru Muzycznego „T-ART” w interpretacji baśni Charlesa Perraulta, znanej dzieciom na całym świecie- „Śpiącej Królewnie”.
Spektakl przeniósł dzieci w świat czarownic, mrocznych zaklęć, dobrych wróżek, królewien i książąt
W dniach 13-14 lutego 2015r. w ramach programu warsztatów edukacyjnych realizowanych w projekcie „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na terenie ZMiGDP oraz gmin sąsiednich” uczniowie klas III- VI udali się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lipiu.
Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu uczniowie wraz z opiekunkami panią: Karoliną Żaczek, Małgorzatą Kryczka, Małgorzatą Iwanicką oraz Hermenegildą Szulerecką wzięli udział w ciekawych zajęciach. Pierwsze z nich dotyczyły podniesienia świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych dzieci w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami. Zaprezentowano prezentację nt. segregacji i rozkładu śmieci. Następnie uczniowie wzięli udział w quizie, podając rzeczowe i prawidłowe odpowiedzi. Rozwiązywali rebusy, wykreślanki, tworzyli komiksy oraz śmieciowe rzeźby. Na twarzach dzieci zagościły na długo zdumienie i przede wszystkim zadowolenie. Punktem kulminacyjnym były zajęcia laboratoryjne, podczas których oglądano organizmy żyjące w kropli wody z kałuży. Po zabawie z mikroskopem, były zajęcie terenowe, na których poznaliśmy świat flory i fauny pobliskiego terenu.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania punktu selektywnej zbiórki odpadów w Szczecinku. Następnie udaliśmy się do Parku Owadów Gigantów w Lubnicy. Na miejscu uczniowie poznali fakty i mity z życia różnego gatunku owadów. Były to prawdziwe giganty, które można było dotknąć. Ciekawostki opowiedziane przez panią przewodnik stanowiły motyw przewodni kolejnych prac dzieci, które wykonały gipsowe podobizny owadów, podawały fakty z życia owadów. Wizyta w Lubnicy zakończyła się wesołą zabawą przy karaoke.
Była to wspaniała i ciekawa wyprawa.
K. Żaczek
Od kilku lat w kalendarzu uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadzia.Uroczystość ta, jest przygotowywana przez najmłodszych uczniów szkoły. Tak również było i w tym roku. 13 lutego 2015 r pierwszoklasiści zaprosili do szkoły swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich program artystyczny - recytowały wiersze, śpiewały piosenki i grały na instrumentach. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I. Nie zabrakło również wspólnych zabaw i konkursów.
W czwartkowe popołudnie, 12 lutego 2015 r w Czaplineckim Ośrodku Kultury odbył się IV finał gminnego konkursu kolęd i pastorałek „Hej kolęda, kolęda…”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas młodszych oraz starszych, którzy „wyśpiewali” wysokie lokaty. W kategorii klas I-III Ania Gajewska z klasy I została laureatką, a Dominik Milczach (kl.II) i Jakub Rutkowski (kl.III) otrzymali wyróżnienie. W kategorii klas IV-VI uczniowie klasy IV zajęli II miejsce.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
11 lutego 2015 roku dzieci z klas I-III wraz z opiekunami- p. Marzeną Ślozowską i p. Joanną Winniak udały się do Złocieńca na spektakl teatralny. Obejrzały przedstawienie na podstawie książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Na scenie Złocienieckiego Ośrodka Kultury zaprezentowali się aktorzy z wrocławskiego teatru. Dzieci poznały bohaterów przez wielu znanej i lubianej książki. Pełne humoru i mądrych rad przedstawienie uhonorowane zostało przez małych widzów gromkimi brawami.
Dnia 04 lutego 2015 r. o godz. 15:30 odbędą się w naszej szkole zebrania klasowe podsumowujące I semestr nauki. Zapraszamy na spotkania z wychowawcami klas.
Życzenia Zachodniopmorskiego Kuratora Oświaty Pani Marii Boreckiej z okazji ferii zimowych:
http://www.kuratorium.szczecin.pl.
List Rzecznika Praw Dziecka dostępny jest pod linkiem:
http://www.brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-do-dzieci-i-mlodziezy-z-okazji-ferii-zimowych
16 stycznia 2015r. do naszej szkoły zawitał teatrzyk z Krakowa ze spektaklem pt. „Borsuk Bazyli wyrusza do miasta”. Przedstawienie dotyczyło zasad bezpieczeństwa obowiązujących na drodze. Wysłuchaliśmy historyjki Borsuka Bazylego, który otrzymał zaproszenie na herbatkę do swojej przyjaciółki myszki Felicji mieszkającej w mieście. Mimo obaw, dzielny zwierzak wyruszył w drogę. Podczas wędrówki spotkało go kilka niemiłych niespodzianek. Najpierw został oszukany przez srokę, następnie zgubił się i usiadł na ulicy, co było bardzo nierozważne. Przyjrzeliśmy się również sytuacji, w której nieznajomy kierowca proponuje przejażdżkę. Młodsi i starsi uczniowie wiedzą już, jakie są konsekwencje takiego postępowania. Na koniec, dzieci wyjaśniły Bazylemu zasady ruchu drogowego, m.in. przypomniały, którą stroną ulicy należy chodzić oraz jak bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Ponadto prowadzący przypomnieli dzieciom jakie zasady obowiązują podczas ferii, jak należy postępować, aby spędzić je bezpiecznie. Przygody Bazylego nie tylko przypadły nam do gustu, ale również stały się dla nas cenną lekcją. Po zakończeniu przedstawienia Szkolny Rzecznik Praw Dziecka p. Karolina Żaczek odczytała list od Rzecznika Praw Dziecka skierowany do uczniów, w którym znalazły się życzenia z okazji bezpiecznych ferii zimowych.
Powered by aSc EduPage