4 listopada 2015 r. Bibliotekę Publiczną w Czaplinku odwiedzili uczniowie klasy I i III Szkoły Podstawowej w Broczynie, którzy uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Podczas spotkania dzieci poznały historie pisma i książki od czasów starożytnych do współczesności w formie prezentacji. Wysłuchały opowiadania z książki W. Cichonia pt. „Gdzie jesteś Cukierku?”. Na zakończenie zajęć uczniowie układali rozsypankę z pojęciami dotyczącymi historii książki. Wszyscy zadanie wykonali doskonale. Na pamiątkę spotkania, każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki. Zajęcia biblioteczne prowadzili. Pani Eugenia Szastko , Pani Hanna Rymar i Pan Piotr Sedyk. Uczniowie dowiedzieli się jak działa Biblioteka Publiczna i jakie są jej zadania.
Aktualności
Z wizytą w bibliotece publicznej
Wieści ze świetlicy szkolnej
W środę ( 28. 10.2015 ) ramach zajęć świetlicowych odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie dla klas I-III „Jestem grzeczny i bezpieczny”.
Celem konkursu było przypomnienie młodszym dzieciom, jak umiejętnie i uważnie należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych . Drużyny składające się z losowo wybranych uczniów, zmagały się z krzyżówkami, rysunkami, rozsypankami obrazkowymi oraz odpowiadały na pytania. Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody, a każdy uczestnik magnez na lodówkę z ważnymi numerami alarmowymi. Czas minął pożytecznie i przyjemnie.
KOMUNIKAT
W środę, 28. 10 .2015 r. od godz, 9:00 w szkole będzie logopeda -pani Danuta Sycz. Zapraszamy na konsultacje zainteresowanych rodziców z dziećmi.
DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY
Tradycyjnie już zapraszamy Państwa na spotkania z wychowawcami i nauczycielami uczącymi w naszej szkole w dniu 28.10.2015 r. (środa) od godziny 15:00.
Festyn Ziemniaka
We wtorkowe przedpołudnie, 20 października 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Broczynie po raz kolejny udali się do Trzcińca, aby
wziąć udział w „Święcie Pieczonego Ziemniaka”. Impreza ta ma już swoją tradycję. Odbywa się corocznie, gdy jesień na dobre u nas zagości. Zabawom towarzyszyli: gospodarz miejscowej świetlicy, nauczyciele oraz dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury wraz z małżonką Choć pogoda nie była zbyt łaskawa, to jednak humory wszystkim dopisały, więc i zabawa była znakomita. Ziemniaczane podchody i zawody sportowe, min.: wyścigi z ziemniakiem na łyżce, sadzenie ziemniaka, bieg z ziemniakiem w parze - to tylko nieliczne atrakcje przygotowane na ten dzień dla naszych uczniów przez sołtys Trzcińca Panią Anetę Groździej. Podczas, gdy zespoły klasowe rywalizowały między sobą, komisja konkursowa oceniała wykonane wcześniej prace plastyczne pt. „Jesienny pejzaż” oraz kompozycje jesiennych bukietów. Nagrodzeni w kategorii klas I- III zostali: Mikołaj Paszek – kl.II, Lidia Gajewska – kl.III i Anitka Kosiorek – kl.II. Natomiast w drugiej kategorii wiekowej nagrody przyznano:Amelce Storczyk –kl.VI, Hani Kosteckiej – kl.VI oraz Alicji Józepczuk – kl.V. Po wyczerpujących, ale niezwykle przyjemnych konkurencjach, jak na piknik przystało nikogo nie ominął smaczny poczęstunek przygotowany przez mamy przybyłe na tę uroczystość: p. Czernielewską i p. Marut. Były kiełbaski i racuchy, słodycze oraz ciepła herbataTegoroczne „Święto Pieczonego Ziemniaka” było dla wszystkich okazją do wspaniałej i wesołej zabawy. Każdy wracał do domu z uśmiechem na twarzy i nadzieją na ponowne spotkanie za rok
Składamy serdeczne podziękowanie sołtys Trzcińca Pani Anecie Groździej za kolejną wspaniałą imprezę oraz przybyłym mamom, które z wielkim zaangażowaniem pomogły w jej przygotowaniu.
Ślubowanie
08 października do społeczności Szkoły Podstawowej w Broczynie zostało przyjętych 16 uczniów klasy pierwszej.
Na uroczystość ŚLUBOWANIA przybyło wielu zaproszonych gości : Burmistrz Czaplinka pan Adam Kośmider, Inspektor ds.Oświaty pani Barbara Dąbrowska –Łątkowska, Sołtys Trzcińca pani Aneta Groździej, Sołtys Machlin pani Anna Kucharczyk, Sołtys Byszkowa i Kamiennej Góry pan Maciej Myk, rodzice pierwszoklasistów, koledzy i koleżanki z klas II-III oraz Samorząd Uczniowski.
Pod czujnym okiem wychowawczyni pani Karoliny Żaczek, pierwszaki udały się w podróż do KRAINY SZKOŁOLANDII, gdzie król Ołówkos wraz z małżonką poddali ich wielu próbom. Nasz dzielna „szesnastka” pięknie recytowała wiersze, śpiewała piosenki, rozwiązywała zagadki i zadania matematyczne. Zatroskani i szczęśliwi mali uczniowie doczekali się gromkich braw.
Po części artystycznej, pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie i zostały oficjalnie pasowane przez panią Dyrektor Edytę Romanowicz na uczniów Szkoły Podstawowej w Broczynie. Następnie zaproszeni goście przekazali naszym najmłodszym serdeczne życzenia: samych piątek i szóstek oraz życzyli im pomyślności w szkole. W „ALEI PIERWSZAKÓW” zostało posadzone kolejne drzewko. Dzień pełen wrażeń zakończył się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców pierwszoklasistów.
70. Urodziny Szkoły
„Przeżyte chwile nie giną. Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie”
- Larysa Mitzner02 października 2015 r. to data szczególna. W tym dniu obchodziliśmy 70 -lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Broczynie. Ten, jakże uroczysty w życiu szkolnej społeczności dzień rozpoczął się Mszą Świętą w miejscowym kościele. Po nabożeństwie uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi skierowali kroki w stronę odświętnie przygotowanej sali wiejskiej, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu.
Na uroczystość 70 – lecia przybyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, byli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy, starsze i młodsze pokolenie absolwentów oraz rodzice i uczniowie szkoły. Gości powitała dyrektor pani Edyta Romanowicz. W swoim przemówieniu, zwróciła uwagę na wkład wniesiony przez byłych i obecnych pracowników w funkcjonowanie szkoły oraz nakreśliła jej dzisiejszy charakter.
W dalszej części odbyły się okolicznościowe wystąpieniach. Głos zabrali:
p. Stanisław Mikołajczyk, przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego
p. Adam Kośmider, burmistrz Czaplinka
p. Wacław Mierzejewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku
p. Marcin Naruszewicz , dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury
p. Dorota Lisiecka, dyrektor szkoły w latach 1987–2004,
składając wszystkim pracownikom i uczniom szkoły gratulacje z okazji Jubileuszu oraz życzenia dalszych osiągnięć i sukcesów. Na ręce Pani Dyrektor przekazali okolicznościowe upominki.
W trakcie jubileuszu przedstawiono wydarzenia i fakty z kart historii szkoły, która jest bardzo bogata, sięga roku 1945. Wtedy właśnie powstała. Pierwszym dyrektorem szkoły, liczącej wówczas kilku uczniów, był pan Jan Lemanowicz. Na przestrzeni siedemdziesięciu lat, szkoła zmieniła swoje wnętrze, zmienili się jej pracownicy i nauczyciele. Jednak, jedno nie uległo zmianie, nasza szkoła jest tą samą, małą wiejską szkołą, do której, tak jak niegdyś chodzą dzieci szukające wrażeń i nowych doświadczeń.
Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program słowno - muzyczny. Był on okazją do wspomnień, refleksją nad przemijającym czasem, a także przypomnieniem, że szkoła to miejsce, gdzie oprócz nauki przeżywa się chwile radości i nawiązuje przyjaźnie. Na zakończenie wniesiono jubileuszowe torty, a wszyscy odśpiewali Jubilatce „Sto lat”.
Przybyli goście, absolwenci, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność materiałów. Aby ułatwić im „podróż sentymentalną” w przeszłość, wyeksponowano stare kroniki szkolne i pamiątkowe zdjęcia. Przygotowano również wystawę prac plastycznych i literackich. Na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka, poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów.Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w tej wyjątkowej uroczystości.
Zorganizowanie Jubileuszu 70-lecia szkoły nie byłoby możliwe bez życzliwości, pomocy i ofiarności wielu osób, firm, instytucji i sympatyków szkoły.
Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie.
Grzybobranie
03 października czternaścioro uczniów naszej szkoły z klas IV-VI wraz z nauczycielami: p. Karoliną Żaczek, p. Joanną Winniak i p. Damianem Koszko wybrało się na grzybobranie.
Udział w imprezie zasponsorowało i zorganizowało Nadleśnictwo Borne Sulinowo. Trzy drużyny naszych uczniów: „Sowy”, „Zające” i „Lisy” rywalizowały z innymi zespołami zbierając grzyby. Wcześniej wzięliśmy udział w ciekawym szkoleniu na temat jadalnych i trujących grzybów. Po zakończonym „leśnym maratonie” na grzybiarzy czekał ciepły posiłek oraz słodka niespodzianka. Na terenie Domu Pomocy społecznej w Bornym Sulinowie uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych konkurencjach oraz w loterii fantowej.
Ten słoneczny, październikowy dzień wypełniliśmy nauką, zabawą i integracją międzypokoleniową. Wszyscy wrócili do domów uśmiechnięci i obdarowani pachnącymi skarbami lasu- grzybkami.
Dziękujemy Nadleśnictwu Borne Sulinowo za gościnę i darz bór.
Spotkanie ze strażakiem
Jednym z celów edukacyjnych szkoły jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić. W ramach zajęć z zakresu bezpieczeństwa 24 września 2015r w naszej szkole odbyło się spotkanie z druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcińcu panem Adamem Wójtowiczem.
W trakcie spotkania strażak zaznajomił dzieci ze swoją pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechał pan Adam. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, strażacy. Każde dziecko mogło obejrzeć go z zewnątrz, a także posiedzieć w środku, chętni mogli przymierzyć hełm strażacki .
Było to ciekawe i pouczające spotkanie, za które bardzo gorąco dziękujemy .
K. Żaczek
Bezpieczni w ruchu drogowm
W trzecim tygodniu września szkołę odwiedził nasz dzielnicowy pan Grzegorz Jurczyszyn z Komendy Policji Miejskiej w Czaplinku. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa o ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Na koniec spotkania pan policjant pozwolił uczniom klasy I usiąść w wozie policyjnym, co wywołało ogromną radość wśród najmłodszych.
Następnie Policjant spotkał się z uczniami klas IV –VI, którym przekazał wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa:
-
w ruchu drogowym
-
w drodze do i ze szkoły
-
w Internecie
-
w kontaktach z obcymi
-
podczas zabawy.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Policjant poinformował także uczniów, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, nie należy przyjmować niczego od osób obcych. Te oraz wiele innych zasad zostały przypomniane dzieciom. Było to ciekawe i pouczające spotkanie, za które bardzo gorąco dziękujemy .
K. Żaczek
-
Akcja "Sprzątanie Świata"
Sprzątanie Świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. W naszej szkole akcja odbyła się 18 września 2015r. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami udali się na sprzątnie do Motarzewa. Po wyczerpującym spacerze, obfitującym w wiele worków śmieci, na naszych najmłodszych wolontariuszy czekało ognisko z kiełbaskami, zorganizowane przez Państwo Elżbietę i Stanisława Sobkowskich. Starsi uczniowie razem z wychowawcami udali się na sprzątanie nadbrzeża i parku w Broczynie. Ta akcja również zakończyła się dużą ilością nazbieranych śmieci i ogniskiem.
Witaj szkoło!
1 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w kościele. Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 na placu przed budynkiem szkoły odbył się pierwszy powakacyjny apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2015/2016 oprócz uczniów klas I-VI, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice, prawni opiekunowie oraz Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie w swoich wystąpieniach zarówno pani Dyrektor, jak również pan Burmistrz życzyli zgromadzonej społeczności szkolnej wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności . Szczególne słowa zostały skierowane do dzieci klasy pierwszej oraz ich rodziców. Pod okiem wychowawczyni pani Karoliny Żaczek złożyli oni w kronice szkolnej swój pierwszy ślad-odcisk palca. Z dniem 01 września pracę w naszej szkole rozpoczęło trzech nauczycieli: pani Dorota Baczyńska, pani Joanna Mroczek i pan Damian Koszko.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16 odbędzie się 01 września o godz. 9:00
Plan dowożenia uczniów na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego - tutaj plan .pdf
Informacja dla rodziców - Program "Bezpłatny podręcznik"
Informacja na temat darmowych podręczników i cwiczeń w roku szkolnym 2015/2016.
Informacja dla rodziców
W zakładce "Podręczniki" znajdą Państwo wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2015/16
Komunikat
Zakończenie roku szkolnego 2014/15
- Msza św. - godz. 8:00
- Uroczysty apel - godz. 9:00
Dowóz wg załączonego harmonogramu - dowoz_uczniow.pdf
Mali turyści
19.0602015r. uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę krajoznawczą do Czaplinka .Około godziny 16.00 spotkali się w Ośrodku Sportów Wodnych z kapitanem, który zaprosił ich w godzinny rejs po jeziorze Drawsko. W trakcie podróży przy szantach opowiadał wiele ciekawostek dotyczących fauny i flory pobliskiej okolicy. Kolejną atrakcję przygotowali dzieciom ich rodzice, którzy zorganizowali ognisko z przepysznymi kiełbaskami. Następnie wszyscy udali się pod pomnik Jana Pawła II oraz podziwiali młodziutki Dąb Papieski, który wyrósł z żołędzia dębu „ Chrobry”. Nasiona tego dębu zostały poświęcone przez Ojca Świętego podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu 28.04.2004 roku. Zadowoleni i pełni wrażeń około godziny 19.00 mali turyści udali się do swoich domów.
Lokalna Akcja Sportowa
W dniu 9 czerwca 2015 roku w hali widowiskowo- sportowej w Czaplinku doszło do zrealizowania " Lokalnej Akcji Sportowej" w ramach programu W-F z Klasą , w której zmierzyli się uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Czaplinku i Szkoły Podstawowej w Broczynie. Rywalizacja sportowa odbyła się w postaci ,, wyścigów rzędów". Szkoła z Czaplinka wytypowała 36 uczniów z mieszanych klas I-III , co stanowiło trzy zespoły po 12 uczniów. Natomiast szkoła z Broczyna wystawiła chętnych uczniów z klas mieszanych I-III ,w liczbie 24, co stanowiło dwa zespoły. W sumie wystartowało 5 zespołów po 12 uczniów . Całość zawodów sportowych poprzedzona była krótkim przemówieniem ze strony nauczycieli na temat ideologii spotkania dzieci ze szkół. Następnie przeprowadzona została staranna i dokładna rozgrzewka, aby każdy uczeń był odpowiednio przygotowany do zmagań sportowych.
Dzieci rywalizowały w ośmiu konkurencjach sprawnościowych, za które otrzymywały punkty od 5 za najlepszy rezultat zespołu do 1 punktu za najsłabszy wynik. Wyścigi rzędów odbywały się w postaci biegów, skoków, rzutów , przetoczeń , czworakowa, itp. W adekwatny sposób do ich usprawnienia ruchowego tak , aby każdy uczeń był w stanie wykonać poszczególne czynności ruchowe. Dzieci rywalizowały ze sobą z uśmiechem na twarzy, z duchem zasady ,fair play". Wspólna integracja szkół odbyła się w przyjemnej atmosferze w trosce o zdrowie swoje i swoich kolegów i koleżanek. Po odczytaniu wyników rywalizacji sportowych , w których dwa pierwsze miejsca należały do Szkoły Podstawowej w Broczynie dzieci nawzajem nagrodziły się brawami.
Z wizytą w Wiosce Hobbitów
11 czerwca uczniowie klas I –VI wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wioski Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim . Kierownikiem wycieczki była p. Karolina Żaczek, opiekunami : p. Marzena Ślozowska, p. Małgorzata Iwanicka, p. Adam Godziemba-Trytek.
Wioska Hobbitów to oryginalne miejsce, gdzie znajduje się kilkanaście drewnianych budowli, w tym dom Bilbo Bagginsa , warsztaty rzemieślnicze i kramy. Jedną z wielu atrakcji jest wieża widokowa elfów.
Nasi uczniowie wzięli udział w grze terenowej “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wyruszyli na niebezpieczną wyprawę w głąb lasu , napotykając na swojej drodze tajemnicze postacie z twórczości Tolkiena. Była to tajemnicza wyprawa śladami Bilbo Bagginsa oraz wizyta w Kuźni Krasnoludów, Palantiru, czyli poznanie Świata Śródziemia. Dzieci mogły również wyszaleć się podczas hobbickich gier i zabaw na świeżym powietrzu.
Była to ciekawa i inspirująca wyprawa w fantastyczny świat bohaterów znanych nam z książek.
Integracyjna zabawa profilaktyczna
3 czerwca 2015r. na zaproszenie pań z klas I-III do naszej szkoły przybyła grupa pięcio- i sześciolatków z Przedszkola w Broczynie. Maluszki zostały oprowadzone po szkole, mogły zobaczyć, gdzie uczą się ich starsi koledzy, jak wyglądają nasze sale lekcyjne. Po krótkim spacerze po szkole, uczniowie klas I-III i ich młodsi koledzy wzięli udział w zabawie profilaktycznej przygotowanej przez panie : Marzenę Ślozowską, Joannę Winniak i Karolinę Żaczek. Zabawa profilaktyczna „Zdrowe A B C” oparta była na literach alfabetu. Każde zadanie (hasło) rozpoczynało się kolejną jego literą. W ten sposób poruszone zostały różnorodne aspekty hasła „zdrowie”. Zadania urozmaicały konkurencje sportowe. Po zakończeniu zabawy przedszkolaki otrzymały małe upominki i foldery o naszej szkole, które przekazali rodzicom w domach.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie