• Konkurs o AIDS

          • 1 grudnia Światowy Dzień AIDS. W związku z tym dniem w Szkole Podstawowej w Broczynie odbył się konkurs wiedzy o HIV I AIDS.

          • Lekcja programowania

          • W ramach projektu CMI uczennice koła informatycznego z MOW w Czaplinku wraz z prowadzącym p. Emilem Tynnym przeprowadzili zajecia dla klasy IV z programowania robotów edukacyjnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a realizowany projekt jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy szkołami. DZIĘKUJEMY. Uczniowie klasy IV wraz z p. Justyną Kuras -Niedzin

          • 101 lat Niepodległej

          • 08.11.2019 roku uczniowie szkoły w bardzo uroczysty sposób obchodzili 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel rozpoczęła prezentacja multimedialna nawiązująca do historii naszego kraju, następnie uczniowie z grupy teatralnej zaprezentowali inscenizację dotyczącą wyzwolenia naszej ojczyzny. Uwieńczeniem świętowania były występy poszczególnych klas z" Patriotycznym śpiewaniem" pieśni o tematyce narodowej, jak również o godzinie 11.11 włączenie się do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego. Ten dzień w naszej szkole upłynął w podniosłej, patriotycznej atmosferze.

          • Noc filmowa

          • W nocy z 8 na 9 listopada w szkole odbyła się „Noc filmowa”. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą p. Władysławem Wosiem oraz p. Romanem Obarzankiem. Uczniowie oglądali filmy różnego gatunku, począwszy od filmów wojennych poprzez komedie, aż po filmy z „dreszczykiem”. Impreza się udała, było fajnie i przyjemnie.

          • Warsztaty edukacyjno - profilaktyczne

          • 23 października br.  uczniowie klas 7 i 8  brali udział w warsztatach edukacyjno-profilaktycznych, HIP HOP DRUGA SZANSA. Warsztaty odbyły się w ZSP przy ul. Parkowej. Organizatorem warsztatów była Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku.

          • Ślubowania nadszeł czas

          • Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną  niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza  wiele przygotowań – uczniowie poznają  szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki.

            W tym roku szkolnym  Ślubowanie i Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej               w Broczynie odbyło się 22 października. Na tę ważną chwilę w życiu naszych pierwszaków, przybyli liczni goście : Pan Jarosław Tarnowski- zastępca Burmistrza Czaplinka, Pani Agnieszka Drabiszczak – Sołtys Broczyna, Pani Aneta Groździej– Sołtys Trzcińca, Pani Żaneta Bikowska – Przewodnicząca Rady Rodziców.

            Pierwsza część uroczystości to występy dzieci. Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne oraz recytatorskie. W występach udział wzięli też uczniowie klasy II i VII.

            Druga część to uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści zobowiązali się być dobrymi kolegami, dbać o dobre imię klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

            Po ślubowaniu Pani Dyrektor Edyta Romanowicz za pomocą ,,czarodziejskiego” ołówka dokonała aktu pasowania na ucznia, a wychowawczyni klasy wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i plakietki. Dzieci otrzymały również upominki, za które bardzo serdecznie dziękujemy. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się posadzić klasowe drzewko, a potem na ,,słodki” poczęstunek przygotowany przez Rodziców pierwszoklasistów.

            Ten dzień z całą pewnością na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

          • DEN

          •       11 października w sali wiejskiej w Broczynie odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości byli: przewodniczący Rady Miejskiej pan Michał Olejniczak, przedstawiciele władz sołeckich, emeryci naszej szkoły, rodzice, uczniowie. Oprócz zaproszonych gości było szanowne Grono Pedagogiczne wraz z pracownikami administracyjnymi. Przybyli na tą uroczystość goście z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które wypada 14 października złożyli życzenia i na ręce Pani Dyrektor ofiarowali kwiaty pracownikom naszej szkoły.

                   Podczas akademii odbyła się część artystyczna z udziałem uczniów pod przewodnictwem p. Małgorzaty Iwanickiej. Następnie przewodniczący SU Jakub Rutkowski złożył życzenia na ręce pracowników placówki. Po tym wystąpieniu dyrektor szkoły pani Edyta Romanowicz zabrała głos i przekazała życzenia dla pracowników szkoły, wręczając również nagrody dyrektora. Życzenia złożyli także przedstawiciele sołectw z Trzcińca, Broczyna oraz Machlin.

                Na zakończenie  akademii przewodnicząca  Rady Rodziców pani Żaneta Bikowska wręczyła każdemu pracownikowi szkoły pamiątkowe podziękowania. Rada rodziców przygotowała słodki poczęstunek.

          • Warsztaty komiksowe

          •   8 października 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Czaplinku odbyły się warsztaty komiksowe z udziałem Pana Zbigniewa Masternaka oraz uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Broczynie. Tematem spotkania były zajęcia- warsztaty tworzenia komiksu, które prowadził  pisarz Zbigniew Masternak, autor wielu książek, m. in. bestsellera  ,,Nędzole”, cyklu powieściowego ,,Księstwo”,  twórca wielu scenariuszy filmowych i komiksów.
              W czasie trwania warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest komiks, w jaki sposób powstaje oraz skąd można czerpać pomysły na komiksowe historyjki. Z wykorzystaniem kredek, papieru , ołówka oraz wyobraźni dzieci stworzyły różne ciekawe opowieści komiksowe. Rozgrywały się one w różnych miejscach głównie w Czaplinku i Broczynie. 
              Na zakończenie warsztatów  uczestnicy prezentowali swoje prace,  z których Pan   Zbigniew wybrał najciekawszą i nagrodził jej twórcę. Zwycięzcą został Konrad Bołtun uczeń klasy II , który otrzymał nagrodę w postaci książki autora. Warsztaty miały na celu zachęcenie uczniów do ciekawego spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem wyobraźni i pomysłowości, atmosfera spotkania była miła i pełna pracowitości.      

          • Dzień Drzewa

          •      Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza.

                   Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa był amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił swoich rodaków do sadzenia drzew w myśli idei, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.                                     

                   W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Drzewa, który miał trochę inną formę.  Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą przygotowała informacje o najbardziej pospolitych drzewach rosnących w Polsce. Następnie dowiedzieliśmy się jaką rolę w przyrodzie odgrywają drzewa. Dzięki nauczycielom języków obcych poznaliśmy nazwy tych drzew w języku angielskim i niemieckim. Ciekawostką dla nas okazała się informacja  o najstarszym drzewie w Polsce, którą przygotował nasz pan bibliotekarz. Na lekcji muzyki klasa szósta przygotowała i zaprezentowała nam piosenkę specjalnie ułożoną na ten dzień.                                         

                    Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tym ciekawym spotkaniu.

          • Warsztaty w ekologicznym gospodarstwie

          •             3 października br. uczniowie klas I - IV wybrali się na wycieczkę do Juchowa.

            Dzieci zwiedziły ekologiczne gospodarstwo prowadzone przez zagraniczną Fundację im. Stanisława Karłowskiego. Uczestniczyły w warsztatowych pt. „Od ziarenka do bochenka chleba” oraz „Żyj zdrowo”.

            Na wstępie dowiedziały się, co to jest gospodarstwo ekologiczne i co się w nim na co dzień dzieje. Uczyły się rozpoznawać różne gatunki zbóż. Wyrabiały ciasto drożdżowe,  z którego samodzielnie formowały chałki. Przygotowały również zdrowe śniadanie. Dużym powodzeniem cieszył się chleb upieczony z ziaren zebranych w gospodarstwie oraz prawdziwe mleko od krowy.

            Potem było spotkanie ze zwierzętami. Wizyta w oborze sprawiła dzieciom ogromną radość.  Z zainteresowaniem przyglądały się zwierzętom, karmiły je sianem, głaskały i słuchały opowieści o ich życiu. Miały również okazję obejrzeć nowo narodzonego cielaczka.

                        Dzięki ciekawym warsztatom dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat pochodzenia zdrowych, ekologicznych produktów żywnościowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu a także zobaczyły, jak ciężka jest praca hodowcy zwierząt.

          • Szkolny Dzień Chłopaka

          • Choć Dzień Chłopaka nie ma zbyt długiej tradycji, a jego geneza i historia nie są do końca jasne, to wiadomo, że obchody jego zapoczątkowano na wyspach Trinidad i Tobago w 1999r. Zapewne jednak nie było tam wtedy tak wesoło, jak w poniedziałek 30 września 2019r. w naszej szkole!Żeńska część grona pedagogicznego oraz dziewczęta zdecydowały bowiem przygotować dla wszystkich chłopaków i nauczycieli apel – niespodziankę. Zaproszeni panowie i wylosowani ich pomocnicy, musieli się wykazać kilkoma umiejętnościami, dzięki którym mogli zdobyć tytuł „SUPERMENA”. Zadania jakim sprostali to między innymi taniec z partnerką ( wykonawcy otrzymali owacje a stojąco). Jak wszyscy wiedzą prawdziwi mężczyźni nie płaczą, dlatego tez nasi uczestnicy zmagali się z obieraniem i krojeniem cebuli na czas. Następne zadanie okazało się mocno wyczerpujące, gdyż panowie razem z pomocnikami musieli uczesać dziewczęta w dwa warkocze. Powstałe fryzury były imponujące. Najwięcej radości i śmiechu wywołało malowanie paznokci. I z tym zadaniem nasi panowie znakomicie sobie poradzili.Na zakończenie Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego złożyły wszystkim Panom i Chłopcom życzenia i wręczyły słodkie upominki.

          • Europejski Dzień Języków

          • 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Było kolorowo i międzynarodowo. Poznaliśmy nowe zwroty w kilku europejskich językach, które zostały przygotowane i zaprezentowane przez poszczególne klasy. Pamiętajcie! Warto uczyć się języków!

          • Spotkanie z policjantami

          •  W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Broczynie po raz kolejny gościliśmy panów policjantów – mł. asp. Marka Suchońskiego, sierż. Tomasza Tolajkowskiego i Komendanta Straży Miejskiej Krzysztofa Leśniowskiego. 19.09.2019 r. odbyło się spotkanie klas I- III, na którym dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Ponadto panowie policjanci podkreśli, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Uczniowie czynnie brali udział w dyskusji. Serdecznie dziękujemy prowadzącym za wartościową i interesującą prelekcję.

          • Narodowe Czytanie

          •  

            6 września 2019 roku  odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania , którą co roku w Czaplinku organizuje Gminna Biblioteka Publiczna. W tym roku wspólnie z Biblioteką Szkolną w Czaplinku przygotowała VIII spotkanie, któremu  od początku patronuje Para Prezydencka. Czytano klasyczne nowele polskie. Para Prezydencka spośród przesłanych stu tytułów wybrała osiem nowel:

            1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
            2. Dym – Maria Konopnicka
            3. Katarynka – Bolesław Prus
            4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
            5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
            6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
            7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
            8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

            Szkołę Podstawową  w Broczynie reprezentowali uczniowie: Anna Gajewska,  Jędrzej Bołtun, Jarmina Łuczyńska oraz Pan Roman Obarzanek, którzy czytali fragmenty utworu Władysława Stanisława Reymonta,, Orka”.

          • INFORMACJA

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 odbędzie się o godz. 9.00.

            Plan dowozu:

            6.55 Nowa Wieś                        7.00 Kamienna Góra

            7.05 Motarzewo                        7.05 Byszkowo

            7.10 Machliny                            7.10  Trzciniec

            7.15 Miłkowo

            ODWÓZ 11.00

          • Komputer kontra książka

          • Książka, to nie tylko źródło wiedzy, ale też zapach, szelest i przygoda wertowania. W ostatnich latach dużą konkurencją okazał się komputer, który skutecznie ją wyparł. 03.06.2019r. w Szkole Podstawowej w Broczynie miało miejsce przedstawienie w wykonaniu koła teatralne, które udowodniło, że nasi uczniowie doskonale znają i pamiętają bajki oraz baśnie. Rewelacyjnie poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi książkowych bohaterów, co było dowodem, że w naszej szkole książka jest nadal naszym przyjacielem. Tego dnia również ogłosiliśmy mistrza pięknego czytania, który został wyłoniony podczas szkolnego konkursu ogłoszonego w klasach: V – VIII, został nim Jędrzej Bołtun – uczeń klasy VI. Serdecznie gratulujemy.

          • Dzień Patriotyzmu

          • Maj to miesiąc, w którym obchodzone są święta narodowe, np. Święto Flagi RP, Konstytucji 3 Maja, oraz rocznice wydarzeń takich jak: zakończenie II wojny światowej. Z tego powodu postanowiliśmy upamiętnić te ważne dla naszej ojczyzny wydarzenia, organizując 15 maja Dzień Patriotyzmu. Wiedząc, że uczymy się przez zabawę - uczniowie naszej szkoły odgadywali zagadki historyczne, rozwiązywali krzyżówki, układali puzzle związane z symbolami narodowymi, a nawet wzięli udział w biało-czerwonej sztafecie. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, nie zraziła nas nawet niesprzyjająca aura.

          • Calineczka dla Rodziców

          • Dawno, dawno temu… Za górami, za lasami… A 30 maja 2019r. w Broczynie, w sali wiejskiej też było bajkowo. Z okazji Dnia Mamy i Taty, uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Broczynie opowiedzieli rodzicom „Calineczkę”. Każde dziecko wcieliło się w niepowtarzalną rolę, którą odegrało, wkładając w to całe swoje małe serduszko. Po przedstawieniu brawom nie było końca. Mali aktorzy spisali się na medal. Po gromkim „Sto lat” rodzice otrzymali od dzieci własnoręcznie przygotowane prezenty. Aura tego wspaniałego święta udzieliła się wszystkim. Niech Święto Rodziny trwa każdego dnia, przez całe życie.

          • TYDZIEŃ PASJI

          •     TYDZIEŃ PASJI, to hasło, które ostatnio królowało w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu. W tym roku byliśmy częstymi gośćmi, którzy mogli aktywnie włączyć się i uczestniczyć w atrakcyjnej ofercie jaką przygotowali organizatorzy.

                Już w poniedziałek uczennica naszej szkoły – Alicja Józepczuk prezentowała swoją pasję. Opowiadała o dość nietypowym instrumencie – ukulele. Zagrała mini-koncert przed licznie zgromadzoną publicznością. Uczniowie klasy VIII oglądnęli występ w wykonaniu aktorów z Krakowa dotyczący życia codziennego młodych ludzi, a w szczególności trudnej sztuki jaką jest empatia.

               We wtorek uczniowie klas: VI, VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu  z saperami z II Brygady Zmechanizowanej. Dowiedzieli się jak należy postępować w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału. Z zainteresowaniem oglądali wozy bojowe, przymierzali oryginalny strój saperski, jak również „ bawili się” wykrywaczem metali.

               W czwartek przedstawiciele klasy VIII udali się z młodzieżą z ośrodka do fermy wiatrowej, gdzie uczestniczyli w nietypowej lekcji poświęconej odnawialnym źródłom energii.

               Piątek, to dzień sportowy. Uczniowie klas: VI, VII i VIII zmagali się z MILĄ TRZCINIECKĄ w kolorowym biegu integracyjny. Było super!

            Jednym słowem dla każdego coś interesującego!

            Bardzo dziękujemy księdzu dyrektorowi – W. Psionce za możliwość uczestnictwa w atrakcjach TYGODNIA PSJI w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu.